Dan Brown "Kod Leonarda Da Vinci"

Fantasy, Science-Fiction, Horrory i inne.

Postprzez akati » 15 wrz 2005, 18:17

Dla mnie książki Browna są pisane na jedno kopyto. Anioły i demony oraz Kod Leonarda opierają się dokładnie na tym samym i na identycznie zawiązanej intrydze. Cyfrowa twierdza i cos, czego tytuł w chwili obecnej umknął mi z pamieci: mają podobną strukturę do dwóch poprzednich, tylko brak w nich wątków religijno- masońskich. Jednym słowem: nuda i nie wiem, czym ludzie sie az tak zachwycaja.

Gdy spogladasz w Otchłań- ona także patrzy na Ciebie...

To, co słuszne, nie zawsze jest popularne,
a to, co popularne, nie zawsze słuszne...

Banished from my realm,
only following honour and I will to survive...
akati

Postprzez Logan » 15 wrz 2005, 23:51

Tytuł który ci umknął to zapewne "Zwodniczy punkt".

Ja z tego arsenału czytałem jeno "Kodzik" i podobał mi się, z chęcią przeczytam też "Anioły i Demony" a pozostałe bez wątków ezot-mason :wink: sobie daruje jako zwykłe powieści kryminalne. Połknąłem bakcyla i widze czym ludzie się tak zachwycają bo "Kod..." przeczytałem bardzo szybko. Juz chyba wiem co ludzie czują czytając przygody Harrego... ale mam nadzieję że nigdy tego akurat się na własnej skórze nie dowiem :P
You might be a big fish, in a little pond... doesn't mean you've won...
Logan

Postprzez akati » 16 wrz 2005, 00:14

No nie wiem :P Jak dla mnie: to już Harry ma ciekawszą konstrukcję :P
Owszem: książki czyta się błyskawicznie i na jeden raz. Ale- jak dla mnie- są cholernie przewidywalne. Znając jedną, można przewidzieć co stanie się w innej.

Banished from my realm,
akati

Postprzez Logan » 16 wrz 2005, 08:33

No u Rowling owszem można przewidzieć... ale u Browna to się nie zgadzam - akcja zmienia się jak w kalejdoskopie niemal co każdą stronę. Wiadomo że fabuła zmierza do jakiegoś tam rozwiązania ale nie wiesz przecież "jak to się dokładnie skończy".
Logan

Postprzez akati » 16 wrz 2005, 09:40

Nie wiem, jak dla ,mnie jest to bardzo przewidywalne. Owszem - zmienia się- ale jej struktura jest dokładnie taka sama-stąd - przewidywalnośc ;)

Banished from my realm,
akati

Postprzez Logan » 16 wrz 2005, 11:32

Generalnie jak poznasz danego pisarza, przeczytasz parę jego książek, wczujesz się w jego twórczość, to zaczynasz rozpoznawać styl, zauważasz pewne prawidłowości które wcześniej nie były dla ciebie dostrzegalne. Jeżeli zacny twórca to nazywa się to po prostu własnym stylem, a jeśli podrzędny to często mówi się właśnie: schematyczny, nudny, wtórny...

Nie mogę ocenić twórczości Browna bo na razie czytałem dopiero 1 książkę, przeczytam więcej to będę wiedział jaki dla mnie jest.
Logan

Postprzez Gnom » 16 wrz 2005, 13:47

Nie wiem ile z tego to prawda a ile nie, ale książka jest do bólu przesycona wymuszoną symboliką... W połowie ksiazki myślałem że zaraz przeczytam ze pięciokątne opakowanei serka homogenizowanego ma coś wspólnego z sakralnością kobiecą. Błeee. Pod tym względem wielki minus...

Teoria spiskowa i cała akcja bardzo miła w czytaniu. Przywodziła na myśl połączenie Indiany Jonesa i Sherlocka Holmesa. W każdym razie miłe w czytaniu chć nie rewelacyjne.

Ogólnie odstrasza mnie obrazoburczośc tej książki i wręcz momentami na siłę ukazania kościoła od złej strony. Ta sprawa, choć jestem ateistą, jest niesamowicie... przejaskrawiona.

To tylko co mogę powiedzieć w tej chwili - to przyszło mi na myśl.

Pozdrawiam,
Gnom
Gnom

Postprzez akati » 16 wrz 2005, 15:14

Logan napisał(a):Generalnie jak poznasz danego pisarza, przeczytasz parę jego książek, wczujesz się w jego twórczość, to zaczynasz rozpoznawać styl, zauważasz pewne prawidłowości które wcześniej nie były dla ciebie dostrzegalne. Jeżeli zacny twórca to nazywa się to po prostu własnym stylem, a jeśli podrzędny to często mówi się właśnie: schematyczny, nudny, wtórny...

Nie mogę ocenić twórczości Browna bo na razie czytałem dopiero 1 książkę, przeczytam więcej to będę wiedział jaki dla mnie jest.

Bynajmniej :lol:Prawidłowości, styl- owszem, ale Pratchett dla mnie nigdy nudnym i przewidywalnym nie będzie :lol:

Do słow Gnoma: nie tylko Ty masz takie wrażenie :lol: Ja również , że Brown ma bardzo silny uraz do KK i przejaskrawia zbyt silnie wiele spraw
/mówie to równiez jako ateistka/

Banished from my realm,
akati

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki