Edgar Allan Poe

Fantasy, Science-Fiction, Horrory i inne.

Re: Edgar Allan Poe

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 09:07

Też odmieniam, jakoś bardziej naturalnie to brzmi.

A Poego uwielbiam <3 Nie za jakąś tam prostą straszność jego opowiadań, ale za tę przytłaczającą atmosferę nieuchronności, niemożliwości przeciwstawienia się złemu losowi. Chyba nikomu nigdy wcześniej i później nie udało się napisać czegoś tak ponurego.

Co do różnorakich ciekawostek, które wokół jego dzieł narosły:
* lubię niezmiernie filmy Cormana z Vincentem Price. To co prawda żadne ekranizacje, a twory luźno inspirowane opowiadaniami Poego, ale udało się w nich odtworzyć ten niepowtarzalny klimat, o którym wcześniej pisałam.
* wydanie ilustrowane! O, to konkretnie. Tłumaczenie pozostawia sporo do życzenia (pewnie za sprawą targetu... Przy okazji - kto normalny podsunąłby to swojemu dziecku zamiast baśni o Kopciuszku i Czerwonym Kapturku?!? No dobra, ja :D), ale rysunki są fenomenalne.
* muzyczna interpretacja 'The Raven' w wykonaniu rewelacyjnej grupy Omnia. Polecam gorąco także resztę twórczości :)

To 'The Following' brzmi zachęcająco, muszę kiedyś sprawdzić.
life. is a state. of mind.

Obrazek
Jezebel

Postprzez Fraa » 13 lut 2013, 10:39

Jezebel napisał(a):A Poego uwielbiam <3 Nie za jakąś tam prostą straszność jego opowiadań, ale za tę przytłaczającą atmosferę nieuchronności, niemożliwości przeciwstawienia się złemu losowi. Chyba nikomu nigdy wcześniej i później nie udało się napisać czegoś tak ponurego.

Dokładnie! Sama bym tego lepiej nie ujęła! :D Znaczy nie wiem, czy nikomu się nie udało... Ale nie. Chciałam zasugerować Lovecrafta, ale po zastanowieniu u niego potęga klimatu tkwi troszeczkę w czymś innym.
* lubię niezmiernie filmy Cormana z Vincentem Price. To co prawda żadne ekranizacje, a twory luźno inspirowane opowiadaniami Poego, ale udało się w nich odtworzyć ten niepowtarzalny klimat, o którym wcześniej pisałam.

Te filmy są genialne. :) Takie... pełnokrwiste. Myślę, że Poe byłby z nich bardzo zadowolony.
* wydanie ilustrowane! O, to konkretnie. Tłumaczenie pozostawia sporo do życzenia (pewnie za sprawą targetu... Przy okazji - kto normalny podsunąłby to swojemu dziecku zamiast baśni o Kopciuszku i Czerwonym Kapturku?!? No dobra, ja :D), ale rysunki są fenomenalne.

Bwaaaah, to wydanie jest absolutnie FANTASTYCZNE. :D W ogóle nie wyobrażam sobie, jak można nie wielbić grafik Grisa Grimly'ego, ale tutaj to już tak centralnie wpasował się w klimat, że szok. Miałam to wydanie niestety tylko przez krótki czas, wypożyczone, ale i tak je loffciam. I zawsze podaję jako przykład tego, że ilustracje nie zawsze przeszkadzają w książce, a często nawet ociekają zajebistością. ^^
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Jezebel » 13 lut 2013, 10:47

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem własnego egzemplarza ^^ Podwędziłam bratu, który dostał to... od jakichś znajomych rodziców chyba. W każdym razie nie do końca wiedzieli, co za prezent mu wręczają :D

Co do wydań ilustrowanych, wielbię też to, choć tu mamy już zupełnie inny klimat i styl.
life. is a state. of mind.

Obrazek
Jezebel

Postprzez Fraa » 13 lut 2013, 12:26

Jezebel napisał(a):Co do wydań ilustrowanych, wielbię też to, choć tu mamy już zupełnie inny klimat i styl.

A to z kolei mam na własność. ^^ Nie da się ukryć, że inne. :D Chyba Grimly bardziej do mnie przemawia, choć to też jest estetyczne. Rzecz w tym, że ilustracje Grimly'ego są dziełem samym w sobie, one same mogłyby opowiadać historię - a tutaj to... no, po prostu ilustracje.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Poprzednia strona

Powrót do Książki