Orkowie czyli złe elfy

Jeden pierścień by wszystkimi rządzić, jeden by wszystkie zgromadzić...

Orkowie czyli złe elfy

Postprzez melimila » 21 lis 2004, 17:00

Słyszałam gdzieś, że orkowie (w świecie Tolkiena) to tak naprawdę elfy, które zeszły na złą drogę. Znacie jakieś szczegóły na ten temat?? Osobiście nie czytałam trylogii ale obejrzałam wszystkie filmy, zbieram figurki itd. i czytałam Hobbita jako lekturę ;) wiec nie wiem jak to jest.
melimila

Postprzez Misiekh » 21 lis 2004, 23:11

W takim razie weź się za "Władcę", a potem "Silmarillion", naprawdę warto :D

Z orkami to było tak, że Morgoth chwytał Elfów i torturami, prześladowaniami, podstępem, siłą, swoją moca itp spaczył ich, zbeszcześcił... nie wiem jak to określić, w każdym razie zrobił z nich to, co obecnie nazywamy orkami.
Misiekh

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 22 lis 2004, 09:10

Nie tylko z elfów zresztą. Ludzi też plugawił, ale częściej ich nie deformował. Jako że elfy były dobre i piękne, Morgoth tworzył z nich istoty obrzydliwe i nikczemne, żeby się na nich zemścić (nie mógł niczego stworzyć, tylko "mutować")
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Jok » 22 lis 2004, 14:40

No dobra panie i panowie pora na maly wykladzik :P
Orki wcale nie były Elfami -przeinaczenie owe To oczywiscie wina )badz zasluga)Christophera - bo publikował wedlug wlasnego uznania - nie zwasze brał pod uwage chronologicznosci prac ojca i publikował co popadnie. Ostatnia praca jaka odlaleziono na temat orków w dodatku pt "Pochodzenie Orków" do eseju " Quendi i Eldar" Mamy tam jasno sprecyzowane ze Orkowie nie pochodzili z Elfów gdyz w takim przypadku powstawał problem a zatym sprzecznosc co do niesmiertelnej Fea Elfów ktore szlo do Ammanu- w takim przypadku przynajmniej pierwsi orkowie musieliby dostapic laski Valinoru a z punktu widzenia chrzescianskiej wartosci moralnej to nielichy paradoks. Tolkien wiec zeby uniknac tej sprzecznosci przyspieszył o jakies 3500 lat narodzenie ludzi i to wlasnie z nich Morgoth stworzył pierwsze Orki - tu paradoksu nie ma gdyz w Środziemiu nie jest wiadome co dzieje sie z ludzmi po smierci. Orkowie wiec mogli sie mnozyc, odzywiac, zyc tyle co czlowiek (lub mniej) i mieli wzasadzie wolna wole- o tyle wolna ze fukcjonowali bez Saurona w czasach gdy ten byl w Numenorze lub odniosl porazke po bitwie ostatniego sojuszu- budowali wlasne miasta i mieli okreslony feudalny tryb zycia
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez wendrowycz » 5 sty 2006, 09:37

Jok napisał(a):Napisane jest jednak ze Trolle kamienialy bo zaklecie potrzymujace je przy zyciu bylo rzucone w erach gwiazd i traci na mocy podczas dnia

Mogę się założyć Joku, że stwierdzenie te opierasz na Bestiariuszu tolkienowskim Daya albo innym niezbyt wiarygodnym źródle, a nie na tekście Tolkiena :D
Jok napisał(a):No dobra panie i panowie pora na maly wykladzik

Spaprałeś ten wykładzik. Jak już zabrałeś się do omawiania tego tematu, mogłeś omówić jak zmieniały się koncepcje pochodzenia orków u Tolkiena na przestrzeni dziejów, a nie podawać jedynie ostatnią koncepję Tolkiena.
Misiekh napisał(a):Tak, pamiętam tę wypowiedź Drzewca. Tylko że jest tu róznica, bo orkowie zostali wyhodowani z elfów (jeśli przyjąć Silmarillion, a nie później publikowane teksty), a trolle zostały tylko stworzone na podobieństwo entów, a nie z nich wyhodowane.

Opierając się na artykule Neratina na temata pochodzenia orków w Simbelmyne nr.19, mozna stwierdzić, że wypowiedź Drzewca powstała prawdopodobnie jeszcze w czasach, gdy Tolkien zakładał, że Melkor miał moc tworzenia.
wendrowycz

Postprzez Jok » 6 sty 2006, 09:39

Mogę się założyć Joku, że stwierdzenie te opierasz na Bestiariuszu tolkienowskim Daya albo innym niezbyt wiarygodnym źródle, a nie na tekście Tolkiena

Randir- nigdy ale to nigdy sie nie opieram na tej marnej pozycji Daya - przegrales zaklad. To poprostu analiza tekstow zrodlowych i ...troche dedukcji :|
Az tak trudno sie domyslic?
Spaprałeś ten wykładzik. Jak już zabrałeś się do omawiania tego tematu, mogłeś omówić jak zmieniały się koncepcje pochodzenia orków u Tolkiena na przestrzeni dziejów, a nie podawać jedynie ostatnią koncepję Tolkiena.

To napisz leprzy. Ja podalem akurat ostatni- bo jezeli jest ostatni to znaczy ze Tolkien odrzuca wczesniejsze koncepcje :]
Opierając się na artykule Neratina na temata pochodzenia orków w Simbelmyne nr.19, mozna stwierdzić, że wypowiedź Drzewca powstała prawdopodobnie jeszcze w czasach, gdy Tolkien zakładał, że Melkor miał moc tworzenia.
\
A moze oprzesz sie na czyms wlasnym ? albo na tekstach Tolkiena?
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez wendrowycz » 6 sty 2006, 11:19

Jok napisał(a):Randir- nigdy ale to nigdy sie nie opieram na tej marnej pozycji Daya - przegrales zaklad. To poprostu analiza tekstow zrodlowych i ...troche dedukcji Neutral
Az tak trudno sie domyslic?

Domyslić się mozna całkiem łatwo, ale Ty stwierdziłeś wyraźnie, żę ,,napisano", więc założyłem, że opierasz się na jakimś tekście. Co do Daya, przyznaję się do błędu.
Jok napisał(a):A moze oprzesz sie na czyms wlasnym ? albo na tekstach Tolkiena?

A co jest złego w opieraniu się na cudzych analizach tekstów Tolkiena, zwełaszcza jeśli osoba która pisała daną analizę ma większą wiedzę na dany temat niż ja?
Jok napisał(a):To napisz leprzy. Ja podalem akurat ostatni- bo jezeli jest ostatni to znaczy ze Tolkien odrzuca wczesniejsze koncepcje :]

Zgadzam się, że koncepcja pochodzenia orków od ludzi jest ostatnia. Mimo to jednak ciekawi mnie dlaczego Tolkien nie zmienił koncepcji pochodzenia orków w drugim, poprawionym wydaniu WP z 1966. Co do wykładu na temat pochopdzenia orków, przygotuje krótki przegląd koncepcji Tolkiena na ten temat, w nastepnym tygodniu, jak bedę mieć więcej czasu.
wendrowycz

Re: Orkowie czyli złe elfy

Postprzez Abrapil93 » 4 mar 2011, 12:02

"Silmarillon" wyrażnie mówi, że orkowie pochodzą od zdeprawowanych przez Melkora (czyli Morgotha) elfów:
"Jednakże według mniemania mędrców z Eressei wszyscy Quendi, którzy przed zburzeniem twierdzy Utumno wpadli w ręce Melkora, trzymani tam byli w więzieniu i sztuką powolnego okrucieństwa zostali upodleni i zniewoleni. W ten sposób Melkor, dając upust zawiści i szyderstwu z Pierworodnych, wyhodował ohydne plemię orków, które miało być później najzawziętszym wrogiem elfów. Orkowie bowiem byli istotami żywymi i rozmnażali się tak samo jak inne Dzieci Iluvatara, a Melkor nie miał władzy stwarzania życia, czy to prawdziwego, czy pozornego, odkąd się zbuntował w epoce, o której mówi „Ainulindale", jeszcze przed początkiem świata. Tak powiadają mędrcy. Orkowie w głębi upodlonych serc nienawidzili swego władcy, sprawcy ich nieszczęścia, i służyli mu tylko ze strachu. Był to chyba najnikczemniejszy z postępków Melkora, najgorszy w oczach Iluvatara."
jakby co - odsyłam do żródła: http://www.poema.art.pl/site/itm_56962_ ... lkora.html
Abrapil93

Następna strona

Powrót do Śródziemie