O pochodzeniu trollów

Jeden pierścień by wszystkimi rządzić, jeden by wszystkie zgromadzić...

Postprzez Blady » 31 gru 2005, 15:17

Nie jestem do końca pewny ale i tak to napisze:
gdzieś widziełem kawałek to był chyba tekst Drzewacza że trolle zostały powołane na podobieństwo entów, a zarazem miały stanowić ich złą karykature, tak samo było z orkami powstali w prześmiewczej wizji doskonale pieknych i inteligentnych elfów. Może w wolnej chwili przekartkuje "Władce Pierścieni" i poszukam odpowiedniego cytatu.
Blady

Postprzez Misiekh » 31 gru 2005, 16:41

Tak, pamiętam tę wypowiedź Drzewca. Tylko że jest tu róznica, bo orkowie zostali wyhodowani z elfów (jeśli przyjąć Silmarillion, a nie później publikowane teksty), a trolle zostały tylko stworzone na podobieństwo entów, a nie z nich wyhodowane.
Misiekh

Postprzez Blady » 31 gru 2005, 17:07

Tak musze się z toba zgodzić Misiekh, nie jestem autorytetem w sprawach WP, i nie znajduje argumentów do dalszej dyskusji, poza tym ja nie powiedziałem że trolle zostały wychodowane z entów, tylko stwożone na ich podobieństwo.
Z drugiej strony jak strasznie trzeba upodlić elfa by stał sie podobny do orka :o
Blady

Postprzez Jok » 4 sty 2006, 14:19

Wlasnie nie wiadomo skad sie wziely Trolle bo Melkor nie mial daru dawania zycia z niczego tylko mogl wynaturzac i wypaczac. Napisane jest jednak ze Trolle kamienialy bo zaklecie potrzymujace je przy zyciu bylo rzucone w erach gwiazd i traci na mocy podczas dnia
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Misiekh » 5 sty 2006, 11:26

wendrowycz napisał(a):
Jok napisał(a):Napisane jest jednak ze Trolle kamienialy bo zaklecie potrzymujace je przy zyciu bylo rzucone w erach gwiazd i traci na mocy podczas dnia

Mogę się założyć Joku, że stwierdzenie te opierasz na Bestiariuszu tolkienowskim Daya albo innym niezbyt wiarygodnym źródle, a nie na tekście Tolkiena :D

A "Hobbit" to się nie liczy? 8)
Co prawda nie było tam chyba nic o rzuczeniu zaklęcia w erze gwiazd, ale trudno nie pamiętać jak trolle skamieniały o świcie :)
Misiekh

Postprzez wendrowycz » 5 sty 2006, 11:35

Owszem Miśku, ale mi akurat chodziło o tą Erę Gwiazd. Co do kamienienia, to motyw ten wywodzi się po prostu z folkloru.
wendrowycz

Powrót do Śródziemie