problem

Dla wszystkich tegorocznych maturzystów, którzy wybrali temat związany z fantastyką

problem

Postprzez TheDarkVenom » 18 mar 2011, 16:31

No więc z dostępnych tematów wybrałem sobie takowy: "Fantastyka i baśniowość w literaturze. Omów na wybranych przykładach."
No i mam 3 problemy:
Pierwszy jest taki, że nie wiem, jakie książki mogę wykorzystać do omówienia baśniowości.
Drugi jest taki, że jako znienawidzoną i olaną przeze mnie epokę chcę szerokim łukiem ominąć romantyzm.
Trzeci- nie mam żadnego pomysłu na literaturę przedmiotu.

Pomoc byłaby mile widziana.
I powstaną Ci, którzy władali tym światem nim jeszcze pojawili się na nim wasi praprzodkowie.
I wy się przed nimi ukorzycie... lub zginiecie, krótkowieczni.
TheDarkVenom

Re: problem

Postprzez morfin » 18 mar 2011, 17:36

TheDarkVenom napisał(a):Drugi jest taki, że jako znienawidzoną i olaną przeze mnie epokę chcę szerokim łukiem ominąć romantyzm.

No to jest Pan w czarnej i głębokiej... otchłani. :tak:

Za olewanie romantyzmu należy się Panu bura, chociaż wystarczyłoby, ograniczając się do tematu, stwierdzić, że bez znajomość tej epoki nie wróżę Panu powodzenia z tym tematem. Proponuję zastanowić się jeszcze raz nad wyborem... Tu już nawet nie chodzi o moje własne uzależnienie od romantyzmu, ale o pewność, że każdy trzeźwy i w miarę rozgarnięty nauczyciel będący przy Twojej prezentacji zapyta o romantyzm, albo raczej o to, czemu go tak starannie pominąłeś.

Jeśli jednak będziesz chciał nadal trwać przy tym temacie – napisz. Teoretycznie da się to zrobić bez wplątywania romantyzmu... nie będzie to łatwe, ale się da.

PS. Pewna polonistka, z którą rozmawiałem o tym, stwierdziła dość jasno – przy tym temacie pracy, pominięcie utworów romantyzmu będzie skutkowało obniżeniem oceny.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez TheDarkVenom » 18 mar 2011, 21:11

Jeśli ominąć się nie da, to przynajmniej ograniczyć do absolutnego minimum.
I powstaną Ci, którzy władali tym światem nim jeszcze pojawili się na nim wasi praprzodkowie.
TheDarkVenom

Postprzez morfin » 18 mar 2011, 21:31

Można spróbować... w poniedziałek zajmę się Twoim przypadkiem, a do tego czasu zastanów się proszę, które utwory ze znienawidzonego romantyzmu są przez Ciebie najmniej znienawidzone. :tak:
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez TheDarkVenom » 19 mar 2011, 14:04

Najmniej? Hm... z tych co przeczytałem, to Dziady, ewentualnie Pan Tadeusz. Z tym, że motywy fantastyczne występują tylko w pierwszej, która z tego co wiem jest dość często wykorzystywana przez tych, co wybrali podobne tematy. Chociaż, gdyby spojrzeć z innej strony... Dziady II mogą nawet być. Przynajmniej nie piszą o wielkiej martyrologii narodu bądź bohatera. I w sumie po głębszej refleksji okazuje się, że nie epoki, lecz niektórych utworów nienawidzę :krasnolud: , chociaż to chyba mam wspólne z wieloma tutejszymi osobami.

Pozostają prawdziwe problemy- literatura baśniowa i lit. przedmiotu

Chodzi o jakąś baśń "nie dla dzieci"
TheDarkVenom

Postprzez Galathar » 19 mar 2011, 20:31

O ile pamiętam Mickiewicz miał jakąś baśń - tzn. utwór z takim tytułem, nie pomnę teraz dokładnie jak się nazywało, ale to musi być z tej epoki. No i nie zapominaj o Świteziance i Balladynie, a i Stara Baśń się powinny nadawać, ale... nie znam dobrze tego tematu.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez TheDarkVenom » 20 mar 2011, 10:20

Galathar napisał(a):No i nie zapominaj o Świteziance i Balladynie

Balladyna to dramat, chociaż z tego co pamiętam miała kilka fantastycznych motywów... Świtezianki za bardzo nie pamiętam... to o jakimś myśliwym?
TheDarkVenom

Postprzez Galathar » 20 mar 2011, 19:44

Zależy czy traktujesz temat gatunkowo i bierzesz same baśnie, czy motyw fantastyki i baśniowości :P Bo jeśli o motyw chodzi, to jak najbardziej Balladyna pasuje. Tak mi się wydaje :) No, chyba że chodzi CI o dramat w sensie, że ten tekst jest straszny ^^ Jak by nie było, dawno miałem z tym kontakt - więcej jak Wikipedia (albo Twoja polonistka) Ci nie powiem w tej chwili niestety. :/
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Następna strona

Powrót do Poradnik Maturzysty