podręczniki

Czyli Elminster i Spółka.

podręczniki

Postprzez miszowaty » 1 wrz 2007, 14:21

Kupiłem "Podmrok".....egh...porażka 50% to wymyślone na chama rzeczy... wiecie że podmrok dzieli się na górmrok(koło powierzchni), średmrok i dolmrok <---beznadziejne te nazwy jak i sam koncept podziału.

ale pozostałe informacje mogą być przydatne choć o Mezoberanzan napisaliaż dwie strony :cry: nie napisalio SZKATUŁCE, nic same suche fakty i mapy,pocieszające jest jednak to że sprawny GM zje tą pigułkę i może zrobić coś całkiem fajnego, bo jednak są statystyki, opisy miast i mapki......ale ogółem podmrok jest BE, czyli nieciekawie napisany

PS naimad zrecenzuje jak mu podrzucę i wrzuci na stronę
miszowaty

Postprzez Bąku » 24 lut 2008, 23:35

moze to wina tłumacza ?
a w angielskiej wersji nie jest tak źle?
próbowąłes poszukać?
Nienawidzę Niemców za
bomby na Warszawę, nienawidzę Niemców za zniszczone miasta, nienawidzę Niemców za spalone wsie, nienawidzę Niemców, nienawidzę nie.
Bąku

Postprzez naimad » 5 lip 2008, 21:41

Hm... dorwałem toto niedawno w swoje szpony i imho wcale nie jest tak źle jak mówi miszowaty. Zgodzę się jednak, że tłumaczenie "Górmrok" "średmrok" i "dolmrok" jest kiepskie, choć sama idea podziału nawet w gruncie rzeczy mi odpowiada - dostajemy tak naprawdę trzy poziomy Podmroku i - co logiczne - im głębiej, tym bardziej niebezpiecznie.

Nie podobało mi się jednak, że momentami twórcy próbowali zrobić z "Podmroku" podręcznik do geografii - opisy stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i innych takich... gdybym chciał przypomnieć sobie, co to jest i które formy zwisają ku dołowi, a które wyrastają w górę - sięgnąłbym chociażby do wikipedii :P

Generalnie nie jest jednak tak źle. Opisano wiele ciekawych miejsc, choć fakt, że niektóre nie na tyle dokładnie, na ile by zasługiwały. Pewnie liczono na inwencję mistrzów gry... cóż, FR to ogromny świat, opisanie każdego elementu Podmroku (który wszak rozciąga się pod całym kontynentem) mogłoby zająć tyle stron co cały podręcznik główny. Pewnie, że bym sobie takiej książki życzył, jak każdy fan Forgottenów - ale wydawanie tak wielkich, ciężkich knig przy okazji każdego nationbooka byłoby dla Wizardsów zwyczajnie nieopłacalne. Zbyt duży nakład pracy i środków przeznaczonych na samo wydanie książki, w stosunku do przewidywanego popytu, ot co.

Generalnie więc - "Podmrok" może nie jest doskonałym podręcznikiem, ale imho nie jest aż tak BE, jak napisał miszowaty :)
www.bezkompleksow.com.pl Energia. Pasja. Polska.
naimad

Powrót do Forgotten Realms