Przyszłość papierowego RPG

Dyskusje na ogólne tematy związane z szeroko pojętą fantastyką. Jeżeli nie wiesz do jakiego działu przypisać swój temat, umieść go tutaj.

Przyszłość papierowego RPG

Postprzez Pafnucy » 19 lut 2012, 13:28

Ave!

Tak ostatnio zastanawiałem się nad przyszłością papierowego RPG. Co się z nim stanie? W jaką stronę będzie się rozwijać lub czy może zostanie zastąpione. Dyskusja jest chyba tym bardziej aktualna, że coraz bardziej rozwijają się gry on-line.

Czy papierowe RPG przetrwa starcie z jej elektronicznym odpowiedniekiem? Zejdzie do podziemia jako oldschoolowa zabawa dla koneserów czy będzie współistnieć?

Ciekawym punktem wyjścia może być jedna z edycji D&D (nie jestem tu fachowcem w tym temacie, więc wybaczcie), która pełna była elektronicznych dodatków. Czy jest to droga dla papierowych gier?

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
Obrazek
Pafhammer, czyli fanowska strona fanatyka Warhammera
Bo każda prawdziwa fanowska strona musi mieć pochodnię!
http://pafhammer.net/
Pafnucy

Re: Przyszłość papierowego RPG

Postprzez Diabellus » 19 lut 2012, 14:58

Papierowe RPG będzie tak długo istnieć, jak będzie popyt na nie. Co tu się dużo zastanawiać...
Diabellus

Postprzez Pafnucy » 19 lut 2012, 15:01

Diabellus napisał(a):Papierowe RPG będzie tak długo istnieć, jak będzie popyt na nie. Co tu się dużo zastanawiać...

Hmmm... jak dla mnie popyt na taką formę rozrywki zdecydowanie zmalał.
Obrazek
Pafnucy

Postprzez Diabellus » 19 lut 2012, 15:05

Cóż, ja go widzę. Nie jest on ogromny, ale nigdy nie był. Spójrz na statystyki z Zjavy np ;) . Trochę ludzi działa, żeby to hobby się rozprzestrzeniało :)
Diabellus

Postprzez Pafnucy » 19 lut 2012, 15:15

Diabellus napisał(a):Cóż, ja go widzę. Nie jest on ogromny, ale nigdy nie był.

Można powiedzieć, że końcówka lat `90 ubiegłego wieku to swego rodzaju apogeum erpegów. Prawie każdy z nastolatków słyszał o tym hobby, a spora część z nich spróbowała choć raz zagrać. Teraz głównie słowo rpg kojarzy się z grami komputerowymi - tak mi się wydaję.

Jednak mam nadzieję! Planszówki przeżywają swój wielki comeback i mam nadzieję, że następne w kolejce są erpegi. Mam takie przeczucie, że taki renesans oprze się na powrocie do hobby głównie starszych Graczy i Mistrzów Gry. I oby mieć nadzieję, że wciągną oni dużo świeżej krwi ;)
Obrazek
Pafnucy

Postprzez Jok » 19 lut 2012, 15:22

ja np zauwazylem ze gry planszowe wlasnie teraz przezywaja jakis swoj duzy renesans w porownaniu do poczatku XXI wieku. Jest to prawie tak modne jak w latach 90tych. A dlaczego? bo zaczeli wydawac atrakcyjne gry - takie z figurkami, jakies innowacyjne pomysly itd itd
Sadze ze nagle pojawi sie jakis mega atrakcyjny tytul zwiazany z RPG i one beda mialy swoj renesans
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez Pafnucy » 19 lut 2012, 15:31

Jok napisał(a):Sadze ze nagle pojawi sie jakis mega atrakcyjny tytul zwiazany z RPG i one beda mialy swoj renesans

Tu raczej bym chyba na to nie liczył. Wszak wiele świetnych tytułów pojawiło się na rynku polskim, ale bez większego echa. Myślę, że najpierw czeka nas wszystkich ogromna praca organiczna związana z popularyzacją samego rpg. Czas wrócić do grania, grania i raz jeszcze grania!

Starzy Gracze niech wrócą. Ale tu są żałosne usprawiedliwienia związane z wiekiem i obowiązkami. Od wielu ze swoich znajomych słyszałem, że eh, jak to oni by zagrali. Ale jak przychodzi co do czego, to jednak nie maja czasu. Ale co robią wtedy - z reguły po prostu wychodzą do pubów albo siedzą w domu przed tv.

Brak też dla mnie napływu świeżej krwi. Myślę, że niewykorzystany jest tu potencjał infrastruktury bibliotek. To bardzo niedoceniany aspekt. Wszak można zorganizować jakieś kółka miłośników fantastyki i tam przy okazji zasiewać ziarno rpg :)
Obrazek
Pafnucy

Postprzez morfin » 20 lut 2012, 15:56

W bibliotekach? :shock: To tam ktoś jeszcze zagląda? To jak zawiesić ogłoszenie w... bibliotece (bo lepszego porównania nie znam).
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Następna strona

Powrót do Ogólna dyskusja