Czego nie ma w fantastyce?

Dyskusje na ogólne tematy związane z szeroko pojętą fantastyką. Jeżeli nie wiesz do jakiego działu przypisać swój temat, umieść go tutaj.

Re: Czego nie ma w fantastyce?

Postprzez Galathar » 13 mar 2011, 21:07

Ale pewnie nie było ono w prasie z fantastyką opublikowane, a koleżanka z tamtego tematu właśnie tego typu tekstów poszukuje. Jeśli jednak było... to daj jej znać na pw ;)

Hierofeliku, inwalida z Alien: Resurrection ok, ale... mi chodzi tu o fantastykę książkową raczej. Filmy łatwiej znaleźć... chyba :) Inna sprawa, że bohaterów upośledzonych czasem można spotkać w horrorach, ale zazwyczaj jest to stereotypowe, albo nieco hmmm "durne" ujęcie (Masterton miał jedną powieść tak głupią w tym względzie...). Do tego jest to zazwyczaj upośledzenie fizyczne, rzadko psychiczne, a jeśli już to na zasadzie takiej, że mamy do czynienia z psychopatą - wrogiem głównego bohatera, a na pewno nie głównym bohaterem.

PS. Z filmowych psycholi dobry jest Kosiarz Umysłów. Mi się jednak marzy coś bliżej Rainmana. A Nowosadem się zainteresuję na pewno, dzięki za cynk :)
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez morfin » 13 mar 2011, 21:33

Galathar napisał(a):Ale pewnie nie było ono w prasie z fantastyką opublikowane

A właśnie, że było :P

A bohater niepełnosprawny umysłowo zakrawa na prawdziwy hardcore. :wink:
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Galathar » 13 mar 2011, 22:10

I owszem, ale właśnie taki hardkor może być naprawdę fajny :D Daj dziewczynie znać w takim razie, w którym to dokładnie było numerze i czego ;)
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez morfin » 13 mar 2011, 22:20

A nie może tu zakukać do nas? Panie... ja tu newsuję, teksty piszę i w ogóle zarobiony jestem. :)
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez morfin » 15 mar 2011, 21:59

Ha – ha! Mam! Chcesz bohatera niepełnosprawnego umysłowo? Wiedźmin Geralt! O... tak. I te jego korowody z Yennefer. :D
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Heriofelik » 17 mar 2011, 10:06

To może Luna Lovegood z HP? ;)
one już są... czy słyszysz ich straszliwy bzyk?
Heriofelik

Postprzez morfin » 4 sty 2012, 20:42

Galathar napisał(a):W najnowszym "Czasie fantastyki" (01/2011) jest ciekawy szkic o fantastyce i islamie. Pomijając wszelkie inne kwestie, jest w nim postawiona teza, że fantastyka nie wykorzystuje wątków związanych z islamem. Islam jest co prawda w ten czy inny sposób obecny, ale raczej jako dekoracja... zainteresowanych odsyłam do tego kwartalnika.

Warto by się jedna zastanowić, jakich jeszcze tematów nie porusza fantastyka, albo jeszcze inaczej mówiąc - które pojawiają się rzadko, albo autorzy traktują je powierzchownie. Są takie?

Kolejny już chyba przykład obalający teorię o niewykorzystywaniu w fantastyce wątków związanych z islamem to "Rycerze królestwa" David Camus. Cała powieść zajmuje się starciem chrześcijaństwa z islamem. Sposób, w jaki to robi, to już zupełnie inna historia... :roll:
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez damiantren » 3 lut 2012, 07:18

Luna była zdrowo świrnięta...ale nie w psypoatycznym tego slowa znaczeniu :)
damiantren

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólna dyskusja