Dowody na istnienie "heroic fantasy"

Dyskusje na ogólne tematy związane z szeroko pojętą fantastyką. Jeżeli nie wiesz do jakiego działu przypisać swój temat, umieść go tutaj.

Dowody na istnienie "heroic fantasy"

Postprzez morfin » 1 gru 2010, 13:35

Może z tym tematem pójdzie nam nieco lepiej. :wink:

Czy znają Państwo jakieś pozycje, czy to literackie, filmowe, czy jeszcze inne, przedstawiające gatunek znany jako "heroic fantasy"? Jeśli tak, to proszę bardzo o przytaczanie tytułów. Jeśli do tego zechcecie określić dlaczego, waszym zdaniem, dana pozycja należy do tego gatunku... jeżeli zechcecie również opisać czym, według Was, jest "heroic fantasy" i co go odróżnia od pozostałych nurtów fantastyki, będę szczerze i absolutnie zobowiązany.

PS. Czy potrafilibyście odróżnić „heroic fantasy” od „sword & sorcery”? A co z „epic fantasy”, czy coś takiego w ogóle istnieje?

PPS. Jak odniesiecie się do określenia „heroic fantasy” jako gatunku „niewymagającego zbytniego wysiłku umysłowego zarówno od autora, jak i od odbiorcy”?
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Re: Dowody na istnienie "heroic fantasy"

Postprzez Jok » 2 gru 2010, 15:00

"Władca Pierscieni", "Conan", "Trylogia Goblina" te tytuly przychodza mi namysl mowiac o heroic
Z komiksow zapewne wymienilbym tutaj "Thorgala", czy "Zarazę" wydawana aktualnie na lamach Fantasy komiks
Warto chyba jeszcze zastanowic sie nad watpiem heroic sparodiowanym przez Pratchetta. Przeciez rartowanie swiata to czasami ratowanie wlasnego domu lub wioski, klaniaja sie wiec "Ciekawe czasy" albo "Ostatni Bohater"
czy heroicem nazwiemy wszystko co bedzie polegac na ratowaniu swiata? Czy koniecznie musi sie dziac w swiecie elfow? bo tak na dobra sprawe na heroic i epic zakrawa wiele ksiazek SF.
I need someone to show me the things in life that I can't find
I can't see the things that make true happiness, I must be blind
Jok

Postprzez morfin » 2 gru 2010, 20:32

Jok napisał(a):czy heroicem nazwiemy wszystko co bedzie polegac na ratowaniu swiata?

To dobre pytanie. Czy "heroic" oznacza czyny heroiczne prowadzące do ratowania świata? Jeżeli wziąć pod uwagę przytoczone przez Ciebie tytuły, to chyba nie, prawda?

Jok napisał(a): Czy koniecznie musi sie dziac w swiecie elfow?

Jako, że tematem jest "heroic fantasy", poniekąd tak.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Fraa » 3 gru 2010, 23:53

Trochę inaczej rozumiem hasło "heroic" z nazwy "heroic fantasy". Dla mnie bardzo ważne jest tutaj to nawiązanie do heroizmu. Heros. Półbóg-półczłowiek. Istota wyższa, nadzwyczajna, nie jakiś wieśniak ratujący własne obejście. I właśnie o tym, moim zdaniem, ma traktować heroic fantasy. O nadzwyczajnych czynach nadzwyczajnych osób. I owszem, siłą rzeczy często rozgrywa się toto w świecie elfów, bo jakoś tak się utarło, że elfy to tacy upgrejdowani ludzie - szybsi, wyżsi, długowieczniejsi, odważniejsi itepe. ;) Tak, tak, generalizuję teraz i upraszam, ale właśnie o to mi chodzi. O stereotypy. ;)

Heroic fantasy to dla mnie taki współczesny odpowiednik starożytnego eposu. Epos był o herosach, władcach, bogach i półbogach. Styl wysoki.

Dlatego trylogii goblina nijak do tego bym nie podpięła - to znaczy traktuję ją jako grę z konwencją heroic fantasy, ale nie jako przykład tego gatunku.

Ale "Władca Pierścieni" tak. Pal sześć niziołki - jest przecież Aragorn, Elrond i pierdylion innych epickich bohaterów.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez wadik » 4 gru 2010, 00:19

"Heroic fantasy" definiuje sobie podobnie jak Fafarafa. Z tym, że dla mnie, czołowym przedstawicielem jest David Gemmell, a dziełem jego trylogia o Troi. :) Mamy tutaj fabułę opartą na znanym (i nawet lubianym) micie. Z tym, że teraz historia wypełniona jest masą bohaterskich i heroicznych czynów. Rzecz jasna nie mogłoby się to obejść bez kobiet, i chęci zdobycia ich serc, która skłania do wielu poświęceń. Całość budzi wiele emocji, co wydaje mi się bardzo istotną cechą przy "heroic fantasy", gdyż potrafi to przyciągnąć czytelnika na wiele godzin. Tak jak wartka akcja, która dla tego gatunku jest jeszcze ważniejsza.
wadik

Postprzez morfin » 4 gru 2010, 16:55

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):I owszem, siłą rzeczy często rozgrywa się toto w świecie elfów, bo jakoś tak się utarło, że elfy to tacy upgrejdowani ludzie

No to naprawdę ciekawa interpretacja, ale może jednak drugi człon nazwy "heroic fantasy" pochodzi po prostu stąd, że jest to gatunek (czy też podgatunek) fantasy, a elfy są tu jedynie elementem symbolicznym tej konwencji? Taka przynajmniej myśl skłoniła mnie do napisania, iż "heroic fantasy" poniekąd musi dziać się w świecie elfów.

Fafarafa_Fraa_vel_Farara napisał(a):Heros. Półbóg-półczłowiek. Istota wyższa, nadzwyczajna, nie jakiś wieśniak ratujący własne obejście.

A co sądzisz o koncepcji głównego bohatera, który wychowuje się wśród prostych ludzi (taki np. syn młynarza) i dopiero z czasem, często pod wpływem dramatycznym wydarzeń, dowiaduje się o swym królewskim, czy też w inny sposób niezwykłym, pochodzeniu oraz o przeznaczeniu, jakie musi wypełnić?
A co jeśli nasz "syn młynarza" nie jest, niestety dla niego, potomkiem królów, ale starej baby i wioskowego głupka? Czy dokonywane przez niego, niesamowite i bohaterskie czyny, nie czynią go dobrym materiałem na bohatera "heroic fantasy"?
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Fraa » 4 gru 2010, 19:37

Wadik, w oryginale ta historia też była wypełniona heroicznymi czynami. ;) :P
Gemmella nie czytałam, acz faktycznie słyszałam o nim w kontekście heroic fantasy.

Morfinie, można i w ten sposób, choć nie wydaje mi się, żeby elfy były bardziej symboliczne dla fantasy niż na przykład krasnoludy. Po prostu inne rasy fantasy są mniej heroiczno-epickie (tak mi się zdaje w każdym razie). Przykład - ot, choćby wspomniany wcześniej goblin. Do konwencji fantasy pasuje, ale do heroic już mniej.

"syn młynarza", który dowiaduje się o królewskim pochodzeniu i o przeznaczeniu, łapie się do bycia herosem i istotą w jakiś sposób nadzwyczajną. Natomiast o synu młynarza, który od początku do końca jest jedynie synem młynarza, a przy okazji ratuje świat od zagłady i robi to w jakiś wybitnie heroiczny sposób (a nie np. przypadkiem), zdania zwyczajnie nie mam, bo nie kojarzę w tej chwili żadnego tytułu, który mógłby to zobrazować. Historie o chłopkach-roztropkach bez błękitnej krwi ani żadnej boskiej mocy, które kojarzę, zakwalifikowałabym raczej do low fantasy.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez morfin » 4 gru 2010, 20:01

morfin napisał(a):Natomiast o synu młynarza, który od początku do końca jest jedynie synem młynarza, a przy okazji ratuje świat od zagłady i robi to w jakiś wybitnie heroiczny sposób (a nie np. przypadkiem), zdania zwyczajnie nie mam, bo nie kojarzę w tej chwili żadnego tytułu, który mógłby to zobrazować.

A co z naszym drogim Frodo Bagginsem, czy nawet Bilbem? Wszak trudno ich zakwalifikować nie tylko do "rasy panów", ale i czegoś więcej niż ten przysłowiowy "syn młynarza". Może i wyróżniali się wśród Hobbitów, ale na herosów raczej się nie zapowiadali.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Następna strona

Powrót do Ogólna dyskusja