Dowody na istnienie "dark fantasy".

Dyskusje na ogólne tematy związane z szeroko pojętą fantastyką. Jeżeli nie wiesz do jakiego działu przypisać swój temat, umieść go tutaj.

Dowody na istnienie "dark fantasy".

Postprzez morfin » 18 lis 2010, 22:12

Czy znają Państwo jakieś pozycje, czy to literackie, filmowe, czy jeszcze inne, przedstawiające gatunek znany jako "dark fantasy"? Jeśli tak, to proszę bardzo o przytaczanie tytułów. Jeśli do tego zechcecie określić dlaczego, waszym zdaniem, dana pozycja należy do tego gatunku... jeżeli zechcecie również opisać czym, według Was, jest "dark fantasy" i co go odróżnia od pozostałych nurtów fantastyki, będę szczerze i absolutnie zobowiązany.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Re: Dowody na istnienie "dark fantasy".

Postprzez Fraa » 4 gru 2010, 00:12

To to takie mhroczne, z tymi, no... drowami?
Coś w deseń Salvatore i pociotków?
Przyznam, że ten gatunek z całego fantasy mierzi mnie najbardziej, więc wielu przykładów podać nie mogę^^
Wciskanie tego mhroku i dark, i WOGLE wydaje mi się dość kiczowate i banalne, ot co. ;)
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez morfin » 4 gru 2010, 16:35

Hmm... muszę przyznać, że pisząc o „dark fantasy” nawet przez moment nie pomyślałem o czymś takim. Czy to źle? Nie wiem. Jednak zbierając materiały do tego tematu nie natrafiłem, o ile dobrze pamiętam, na definiowanie „dark fantasy” przy pomocy podobnych tytułów. Były tam naprawdę przeróżne „ciekawostki”, ale o Slavatore (chyba z dość oczywistych względów) nikt się nawet nie zająkną.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Fraa » 4 gru 2010, 19:31

To podrzuć, na co natrafiłeś, bo mogę myśleć w takim razie o czymś innym. ;) Jakie to były tytuły?
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez morfin » 4 gru 2010, 19:53

Well, z tymi tytułami jest właśnie największy problem, zwłaszcza, jeśli chodzi o literaturę. Stąd też i ów wątek, dzięki któremu miałem zebrać materiały do opracowania. Jako, że mam ciągle nadzieję, iż coś się jednak pojawi, nie chcę sugerować nic nikomu, nawet w przybliżeniu. Mogę natomiast śmiało napisać, że R. A. Salvatore jest stawiany za przykład twórcy „heroic fantasy” wg wikipedycznej definicji tegoż gatunku. Bez względu na to, na ile jest to słuszne, można chyba jednak śmiało skreślić go z listy podejrzanych o pisanie „dark fantasy”. Nie chodzi już nawet o to, że jego twórczość nie sposób przypisać do którejkolwiek z opisanych przeze mnie oblicz tego gatunku, ale zupełny brak jego nazwiska w pojawiających się na ten temat publikacjach, daje już takie podstawy.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Fraa » 5 gru 2010, 13:51

Myślę, że jak do tej pory nic się nie pojawiło, to może znaczyć, że ludzie co najmniej potrzebują jakiegoś punktu zahaczenia, sugestii właśnie, żeby w ogóle podjąć ten temat. :roll:
Poszłam za tym, co jednak niechcący Ci się zasugerowało - zajrzałam na Wikipedię. I wychodzi mi, że po prostu to taka fantasy z mocnym naciskiem na ten element grozy, a więc zombiaki, wąpierze, demony i tak dalej. Tytułów innych, niż te z Wikipedii, w takim układzie nie podam, bo nie trafiłam jeszcze na nic z tego gatunku, co by na dłużej przyciągnęło moją uwagę. Nachalny mrok to nie moje klimaty, a grozę wolę w wersji starej, dobrej powieści gotyckiej, niż "dark fantasy". ;) Mimo całej mojej sympatii do warmłotka. ;]
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez morfin » 5 gru 2010, 20:27

Hmm... może i tak jest właśnie. Wprawdzie pewien rodzaj sugestii ośmieliłem się już zamieścić w TYM miejscu, jednak możliwe, że nie jest on wystarczający.
Pick A Card... ANY Card!
morfin

Postprzez Fraa » 6 gru 2010, 12:51

O, nie można tak było od razu? 8)
W sumie teraz mogę poczekać tylko na kogoś innego, bo sama więcej nie mam do napisania - jak mówiłam, w dark fantasy nie siedzę. ;]
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Następna strona

Powrót do Ogólna dyskusja