Czy interesujecie się demonologią np. słowiańską ?

Dyskusje na ogólne tematy związane z szeroko pojętą fantastyką. Jeżeli nie wiesz do jakiego działu przypisać swój temat, umieść go tutaj.

Czy interesujecie się demonologią np. słowiańską ?

Postprzez Nightmare » 8 sty 2010, 11:28

Mam pytanie. Czy interesujecie się demonologią? Bo jest to nieoficjalna nauka z zakresu bestiariusza. I jest potrzebną wiedzą jeśli ktoś pisze fantasy i urban fantasy.
MNIE demonologia interesuje sama w sobie, szczególnie słowińska.
Tak więc co o niej myślicie, proszę napisać i przykłady demonów (najlepiej z całego świata) np. wilkołaki, strzygi, wąpierze.
Błagam piszcie, bo wiedza z www mi nie wystarcza. (JAK NAJWIĘCEJ)
prosze!!!!!!!
Bless Ya!!!
Nightmare

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 8 sty 2010, 17:32

Była tu kiedyś taka Szczurzyca, co to siedziała w tym po uszy. Niestety z tego co wiem już kompletnie nie zagląda.

A tak po szczerości - jeśli nie znajdujesz nic więcej w internecie, to wątpię żeby ktokolwiek z użytkowników był tak z tematem "obcykany" żeby sypnąć z rękawa przykładami których nie ma w całej sieci. Jeśli, to może cię tylko skierować do odpowiednich książek, a to też jesteś w stanie wyszukać w necie.

Innymi słowy, kontynuuj poszukiwania, bo o ile ktoś z nas nie jest ukrytym specjalistą w dziedzinie, to niewiele otrzymasz pomocy. Szczególnie że w sumie to nie wiemy jaki jest stan twojej wiedzy i czego tak naprawdę potrzebujesz.
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Fraa » 8 sty 2010, 17:40

Wyłączyć komputer --> pojechać/pójść do biblioteki --> szukać w katalogu rzeczowym pod kategoriami "mitologia", "demonologia" i temu podobnymi. Przy tak ogromnej pasji szperanie po książkach powinno być przyjemnością. :P

Interesuję się. Zarówno ze względu na fantastykę, jak i ze względu na studia. Do słowiańskich duchów/bóstw/demonów mam o tyle większy sentyment, że to "nasze". :) Kompletnie nie ogarniam orientu, ale obiecałam sobie, że kiedyś się za to wezmę. No i Egipt tak mocno, mocno pobieżnie. Też jeszcze nad tym popracuję, bo to fajne. ;]

O wąpierzach napisałam kiedyś jakiś krótki tekścik, ale chyba jest niedostępny bez rejestracji...
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Kristof Dernhest Eidenfel » 9 sty 2010, 09:28

O, no i widzisz, Fraa - nie wiedziałem że to twoja działka ;)
Rycerz Astarotte
Kristof Dernhest Eidenfel

Postprzez Galathar » 9 sty 2010, 12:48

Ja się mogę tylko podpisać pod oboma Waszymi odpowiedziami:
- marsz do biblioteki
- w internecie wiele nie znajdziesz
Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy to jedyne dobre rady jakie mogę Ci dać. A już forum zdecydowanie nie jest miejscem, w którym ktoś będzie Ci referował cały temat, bo jest zbyt obszerny po prostu.
Kiedyś otarłem się o temat i była taka jedna ciekawa książka, ale niestety nie pamiętam jej tytułu - było to coś w rodzaju słownika stworów ze słowiańskiej mitologii - właśnie południce, strzygi i inne cuda. Jak sobie przypomnę co tobyło dam znać, ale pewnie jak pójdziesz do biblioteki - ale akademickiej, albo takiej w dużym mieście - to ją jednak pewnie od razu znajdziesz.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Postprzez Fraa » 9 sty 2010, 13:50

Kristof Dernhest Eidenfel napisał(a):O, no i widzisz, Fraa - nie wiedziałem że to twoja działka ;)

Hehe, ano jakoś tak. ;)

W kwestii mitologii słowiańskiej: wystrzegać się Białczyńskiego. W środowiskach rodzimowierczych cieszy się bardzo złą sławą jako koleżka, który dużo zmyśla. Z drugiej strony, przyjemnie się to czyta... Więc można przeczytać dla przyjemności, a później sobie weryfikować (i jestem pewna, że na tym forum już była o tym mowa kiedyś :cojest: ).

Znalazłam ten swój tekst. Na szczęście miałam w nim wypisane źródła. Co prawda bez wszystkich danych bibliograficznych, ale można toto znaleźć bez problemu.

Aleksander Brückner - „Mitologia słowiańska i polska”
Kazimierz Moszyński - „Kultura ludowa Słowian”
Erberto Petoia - „Wampiry i wilkołaki – źródła, historia, legendy od antyku do współczesności”
Łabęcka-Koecherowa - „Mitologia ludów tureckich”
P. Grimal - „Słownik mitologii greckiej i rzymskiej”
Vojtech Zamarovský - „Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej”
R. Graves - „Mity greckie”
Maciszewski – „Mity skandynawskie”
L. P. Słupecki - „Mitologia skandynawska w epoce wikingów”
A. Szrejter - „Mitologia germańska: Opowieści o bogach mroźnej Północy”
J. i C. Matthews - „Mitologia wysp brytyjskich”
Biblia Tysiąclecia

Te książki czytałam pod kątem wampirów. No i trochę elfów, ale tylko trochę. Baw się dobrze przy lekturze. To co prawda tylko jakieś takie podstawy, ale od czegoś trzeba zacząć.
"A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz!"
[scytyjskie powiedzenie]
Fraa

Postprzez Nightmare » 10 sty 2010, 15:11

Dziękuję bardzo za rady.
Na pewno z nich skorzystam!
A jakby ktoś coś jeszcze miał to proszę, piszcie!!!
Bless Ya!!!
Nightmare

Postprzez Galathar » 10 sty 2010, 19:28

Rzuć okiem do NF 11/2009 jest tam artykuł "Powroty umarłych czyli jak nasi przodkowie radzili sobie z upiorami". Troszkę ociera się o temat, ale przede wszystkim jest tam bibliografia, która również może Cię zainteresować.
O Brucknerze słyszałem też, ale to nie jest ten slownik o ktorym mysallem.
powiedział baran co myśli, że jest kotem
Galathar

Następna strona

Powrót do Ogólna dyskusja